Prezidentė Dalia Grybauskaitė 2013 m. spalio 11 d. jau antrą kartą grąžino Seimui pakartotinai svarstyti Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimus. Vertinant jos dekreto turinį matyti, kad pagrindinė tokio sprendimo priežastis – abejonės dėl viešųjų pirkimų skaidrumo užtikrinimo didinant mažos vertės pirkimų ribą iki 200.000 Lt, kai perkamos prekės ir paslaugos. Tačiau šiuo atveju Prezidentė leido suprasti, kad su tokiu vertės padidinimu sutiktų, jei įstatymas įtvirtintų papildomus saugiklius skaidrumui ir viešumui skatinti, t.y. siūloma numatyti pareigą viešai skelbti apie vykdomus mažos vertės pirkimus, o šis siūlymas kol kas yra sulaukęs pritarimo.
Tačiau kyla klausimas, ar tokios priemonės iš tiesų padės mažinti korupciją, drausti konkrečių paslaugų tiekėjų protegavimą ir panašiai. Galbūt tai bus tik formali procedūra, apsunkinanti perkančiųjų organizacijų darbą, tačiau neturinti realios naudos tiekėjams?
Pasirinktas būdas neabejotinai apkraus perkančiąsias organizacijas papildomais darbais. Padidės administracinė našta, nes perkant bet kokios vertės paslaugas ar prekes (šiuo atveju vertės ribojimo nebelieka) teks apie tokį pradedamą pirkimą skelbti perkančiosios organizacijos tinklapyje. Pavyzdžiui, norėdama įsigyti 200 Lt vertės kanceliarinių prekių perkančioji organizacija turės apie tai skelbti tris kartus: pradėdama pirkimą, nustačiusi laimėtoją ir sudariusi sutartį. Taigi daugeliu atvejų vietoj pokalbio telefonu dėl nedidelės vertės prekių ar paslaugų įsigijimo ir apklausos formos užpildymo, kas galėtų užtrukti iki 30 min., bus papildomai gaištamas laikas perkančiosios organizacijos tinklapyje skelbiant informaciją apie pirkimo pradžią, eigą bei rezultatus. Žinia, kad viešuosius pirkimus vykdantys žmonės neadministruoja įstaigos interneto svetainės, tad į procesą bus įtraukiama daugiau žmonių, padidės klaidų tikimybė.
Todėl natūraliai kyla klausimas, ar tūkstančių tokio pobūdžio skelbimų pildymas užtikrins tiekėjams lygias galimybes dalyvauti perkančiosios organizacijos vykdomuose mažos vertės pirkimuose ir ar bus pašalinta konkrečių tiekėjų protegavimo grėsmė?
Plačiau: http://vz.lt/blog/2013/10/17/daugiau-viesumo-nebutinai-reiskia-didesnes-galimybes#ixzz2i5NnCkcJ