2014.06.27

Nesumokėjai už automobilio parkavimą privačioje stovėjimo aikštelėje? Kas gresia?

Vilniaus centre parkavimo vietos yra suskirstytos į keturias zonas.  Visa kita Vilniaus miesto teritorija yra neapmokestinama. Jei nenorite statyti automobilio gatvėje, tuomet jį galite palikti automobilių saugomose aikštelėse, esančiose netoli miesto centro ar net pačiame miesto centre, tačiau būtina žinoti, jog šias automobilių saugojimo aikšteles valdo privačios įmonės, kurios rinkliavos dydį pasitvirtina pačios, o taisyklės ir pasekmės jei nesumokėjai už automobilio parkavimą skiriasi.

Jei pastatėte savo automobilį aikštelėje, kurią valdo privati įmonė ir nesumokėjote už stovėjimą, galite sulaukti reikalavimų sumokėti ne tik už stovėjimą, bet ir 50 Lt papildomą mokestį. Būtina pažymėti, jog 50 Lt dydžio „papildomo“ mokesčio jūs neprivalote mokėti.

Atkreiptinas dėmesys, kad pastačius automobilį vietoje, kuri pažymėta kelio ženklais – „Stovėjimo vieta“ su papildoma lentele „Mokamos paslaugos“ („P“ raidė mėlyname fone kartu su žemiau esančioje lentelėje pavaizduotomis monetomis), aikštelėje pastatytas stendas su taisyklėmis ir mokėjimo aparatas su nurodytomis stovėjimo kainomis, jūs sudarote sutartį dėl atlygintinių automobilio stovėjimo paslaugų, tokiu būdu jūs įgyjate tam tikras teises ir pareigas. Tokiu atveju privati įmonė įsipareigoja teikti jums automobilio stovėjimo paslaugas, o jūs įsipareigojate už suteiktas paslaugas sumokėti nustatytą mokestį, pavyzdžiui 1 Lt už 1 val. stovėjimą aikštelėje.

Svarbu paminėti, kad privačios įmonės, pavyzdžiui vienos iš parkavimo paslaugas teikiančiu įmonių stovėjimo aikštelės taisyklėse yra nurodomas 50 Lt „papildomas mokestis“, kurį pagal savo prigimtį galima vertinti ne kaip papildomą mokestį, o kaip civilinės atsakomybės formą – netesybas (baudą). Tokia bauda mokama jei nėra laikomasi sudarytos sutarties sąlygų.

Jums svarbu žinoti, kad tokios numatytos baudos atsižvelgiant į padarytą sutarties sąlygų pažeidimą yra neprotingai didelės, nes privačioje aikštelei esant nuolat kontroliuojamai darbuotojų (kontrolierių), todėl praktiškai neįmanoma situacija, kad automobiliai būtų palikti stovėti nesumokėjus už paslaugas ilgiau nei 24 valandas, tokiu būdu 50 Lt, įvardinti papildomu mokesčiu už vengimą atsiskaityti už paslaugas, laikytinas neprotingai didelėmis netesybomis, prieštaraujančiomis civilinės atsakomybės kompensaciniam pobūdžiui, todėl 50 Lt dydžio baudos jūs neprivalote mokėti.

Panašios pozicijos laikosi ir Vartotojų teisių tarnyba, kuri nurodė, kad taisyklių sąlyga, numatanti, jog pažeidęs transporto priemonės stovėjimo aikštelėje taisykles, transporto priemonės savininkas privalo sumokėti 50 litų kompensaciją už kiekvienas paskesnes 24 valandas, kad atlygintų privačios įmonės išlaidas, susijusias su Taisyklių pažeidimo kontrole yra nesąžininga sąlyga. Tokia sąlyga negali būti taikoma bandant išieškoti „papildomą“ mokestį iš asmens, palikusio automobilį privačioje aikštelėje ir nesumokėjus stovėjimo mokesčio.

Taigi, ką daryti jei vis dėlto gavote reikalavimą susimokėti už stovėjimą ir 50 Lt papildomą mokestį. Advokatų profesinės bendrijos TAILORS siūlo sumokėti mokestį už stovėjimą, o 50 Lt baudos mokesčio privačiai įmonei nemokėti. Jei privati įmonė kreiptųsi į teismą dėl skolos priteisimo, ji pirmiausia turės įrodyti sutarties sudarymo faktą bei priskaičiuotos skolos pagal ją pagrįstumą, o jus galėtumėte nurodyti, kad įmonės taisyklėse pateikta sąlyga yra nesąžininga, o numatytas papildomas mokestis yra neprotingai didelis atsižvelgiant į padarytą sutarties sąlygų pažeidimą, todėl tokio dydžio bauda jums negalėtų būti priteista.

Vertinant esamą situaciją, patartina sumokėti nustatytą mokestį už stovėjimą, kad būtų galima išvengti ginčų su privačios stovėjimo aikštelės savininkais dėl jų numatytų neprotingai didelių „papildomų“ mokesčių, tačiau jei dėl išsiblaškymo ar kitų priežasčių neapmokėjote už automobilio stovėjimą, žinokite, kad privačios įmonės negali nustatyti neprotingai didelių baudų, o jūs neprivalote jų mokėti.