2021.10.05

Kada skolos įskaitymas yra galimas ir kaip skolos įskaitymą atlikti, kad ateityje ginčų nekiltų

Jeigu turite skolininką, kuris Jums skolingas, bet kuriam ir Jūs esate skolingi, Lietuvos Respublikos įstatymai leidžia atlikti skolų įskaitymą.

Atrodytų viskas paprasta, tačiau klientas susidūrė su problema, nes įmonė, kurios skolą klientas įskaitė, bankrutavo, o nemokumo administratorius pareikalavo, kad klientas skolą grąžintų, nes įskaitymo nepripažino.

Istorija tokia, kad klientas pas gamintoją užsakė pagaminti baldus, o pristačius baldus paaiškėjo, kad pagaminti baldai buvo brokuoti. Kadangi baldai buvo gabenami į trečiąją šalį, klientas su gamintoju susitarė, kad klientas baldus remontuos pats (tokią teisę užsakovas turi), o už baldų remontą klientas gamintojui pateiks sąskaitą ir bus atliktas skolos įskaitymas. Todėl klientas įmonei išrašė sąskaitą faktūrą, kurios turinys tiesiogiai neatitiko susitarimo turinio – sąskaitoje buvo nurodoma, kad tai yra kompensacija už lėktuvų bilietus ir būsto nuoma kliento darbuotojams. Iš tiesų, siekiant sutvarkyti brokuotus baldus, klientui teko komandiruoti savo darbuotojus į šalį, kur nukeliavo baldai, juos apgyvendinti ir kt.

Nemokumo administratorius manė, kad tai du tarpusavyje nesusiję sandoriai, įrodinėjo, kad nebuvo sudarytas rašytinis įskaitymo aktas (net vienašalis), įskaitymas neįvyko, todėl klientas bankrutuojančiai įmonei turi sumokėti skolą, o pats stoti į kreditorių eilę.

Laikėmės pozicijos, kad įskaitymas buvo atliktas, nes A) priešpriešinės skolos kilo iš vieno sandorio B) nei viena įmonė viena iš kitos ilgą laiko skolos nereikalavo C) nėra būtina sudaryti rašytinį skolos įskaitymo aktą ir kt.

Teismas su mūsų pozicija sutiko patvirtindamas, kad tokiose bylose turi būti nustatinėjamas šalių elgesys, vertinama, ar abi šalys, atlikdamos veiksmus, suprato, kad tarpusavio skolos yra įskaitomos, taip pat laikėsi pozicijos, kad rašytinis įskaitymo aktas nėra būtina sąlyga įskaitymui atlikti.

Vis tik, atliekant skolos įskaitymą, pravartu tai fiksuoti raštu ir tokiu būdu išvengti galimų ginčų įrodinėjant kaip šalys suprato viena kitos veiksmus.